ΤΟΠΙΚΑ

koroivoslaurio2016Ο Κόροιβος πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, σε ένα ακόμα ματς θρίλερ που χρειάστηκε μια παράταση για να καταβάλει  την αντίσταση του Λαυρίου με 89-86. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, αυτή τη φορά χαμογέλασε στο τέλος και πήρε αυτό που δικαιούταν με βάση την εικόνα του αγώνα στο μεγαλύτερό του διάστημα.

Ο Κόροιβος μπήκε αγριεμένος στο ματς και στο 2’45» προηγήθηκε με 10-0 με τον Μπράουν ως συνήθως σε ρόλο καθοδηγητή, οργανωτικά και εκτελεστικά.

Ο Κόροιβος διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, έστω και νιώθοντας την ανάσα του αντιπάλου και έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-19 με τρεις παίκτες του να έχουν σκοράρει, τους Μπράουν, Χολ και ΒανΟστρουμ.

Η ομάδα μας έκανε και δεύτερη… αγριεμένη είσοδο, στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 14’30» βρέθηκε στο +13, με το σκορ 33-20 και τον Βαν Οστρουμ να ηγείται της προσπάθειας για το σερί 11-1.

Ο Χρήστος Σερέλης αναζήτησε στον πάγκο του και σε ελληνικά χέρια τον τρόπο αντίδρασης, Στεφανίδης και Περράκης του έδωσαν κάποιες λύσεις μειώνοντας στο 33-25 όμως, ο Κόροιβος είχε έναν αξιοζήλευτο πλουραλισμό. Περνώντας τη μπάλα στον Χολ βρήκε πόντους και μέσα στην ρακέτα, στο 18’30» είχε φτάσει και πάλι σε διψήφια διαφορά, 40-29 και έκλεισε το ημίχρονο με ένα δίκαιο υπέρ του +10 και το σκορ στο 42-32.

Οι ατομικές ενέργειες του Γιανγκ έφεραν το σκορ στο 43-36 στο 22’30», όμως, ο Γκότσερ αφυπνίστηκε για τον Κόροιβο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε αέρα 13 πόντων στην ομάδα μας με το 49-36 στο 24′.

Αφύπνιση όμως, υπήρξε και στο άλλο στρατόπεδο, με τον συνηθισμένο πρωταγωνιστή Ντεμάριους Μπολντς να συνδέεται με το καλάθι, να βάζει άλυτα προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων και να φέρνει το Λαύριο σε απόσταση 5 πόντων, 53-48 στο 27’30» έχοντας δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν μειώσει σε απόσταση ενός σουτ, 57-54 και φυσικά τα πάντα να είναι ανοιχτά και να προμηνύεται ένα δραματικό φινάλε.

Ο Κόροιβος πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με τους Χολ και Πόλαρντ μπόρεσε να πάρει μια ανάσα ξεφεύγοντας με 61-54 στο 32′.

Στο 33′ και με το σκορ στο 62-58, ο Μπράουν χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ και δέχτηκε και τεχνική ποινή για την αντίδρασή του, δίνοντας το δικαίωμα στο Λαύριο να μείωσει σε απόσταση σουτ 62-59, αλλά να… ξεφορτωθεί και τον ηγέτη του Κοροίβου.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν πανικοβλήθηκαν, ο Βαν Οστρουμ διατήρησε την ψυχραιμία στο παιχνίδι και στο 36′ ήταν μπροστά με 68-61, ανακτώντας μια διαφορά σχετικής ασφαλείας. Μόνο που για μια ακόμα φορά, έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας. Το 72-66 στο 39′, έγινε 72-69 με τρίποντο του Γιανγκ και ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 72-71 στα 22». Ο Βαν Οστρουμ με 1/2 βολές στα 11» έκανε το 73-71 και ο πάγκος μας έδωσε εντολή για φάουλ. Ο Γιανγκ πήγε στις βολές στα 7», ισοφάρισε σε 73-73, το τάιμ άουτ του Καλαμπάκου έβγαλε ένα καλό σύστημα με τον Μιλουτίνοβιτς, αλλά η μπάλα δεν μπήκε και το ματς πήγε στην παράταση.

Οι ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο, με μεγάλα προσωπικά καλάθια εκατέρωθεν και μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλες με 84-84. Ο Μιλουτίνοβιτς στα 37» έφερε τον Κόροιβο μπροστά με 86-84 και στην επαναφορά του Λαυρίου μετά το τάιμ άουτ, ο Περράκης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στον Βαν Οστρουμ.

Στα 31» ο Χατζηνικόλας πήγε στις βολές, ευστόχησε και στις δύο και έκανε το 88-84.Ο Γιανγκ πήρε το τρίποντο, αλλά αστόχησε, όπως έκανε και ο Αθανασούλας στο λέι απ μετά το επιθετικό ριμπάουντ και στα 22′ ο Γκότσερ πήγε στις βολές. Τις έχασε και τις δύο, όμως, ο Μπολντς έχασε με τη σειρά του τρίποντο και στα 12» ο Κόροιβος βρέθηκε και πάλι στις βολές, με τον Πόλαρντ. Μία στις δύο αυτός, δύο ο Μπολντς για το 89-86, έξω και οι δύο του Βαν Οστρουμ στα 5», αλλά επιθετικό ριμπάουντ και τέλος καλό για τον Κόροιβο.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μπράουν 10(1), Γκότσερ 16(4), Μιχάλογλου, Βαν Οστρουμ 16(1), Χολ 17, Μιλουτίνοβιτς 13, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 6, Σμυριδωνίδης, Πόλαρντ 9
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 11(1), Γιανγκ 29(2), Γιαννακόπουλος 3(1), Κοκ 6, Μπολντς 16(1), Πάντερ, Στεφανίδης 6(1), Αθανασούλας 4, Περράκης 6(2), Κακλαμανάκης, Σέλτον 5(1)

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Αντρέα Μιλουτίνοβιτς

‘Συγχαρητήρια στην ομάδα μου και στην ομάδα του Λαυρίου για τον αγώνα που είχαμε. Είναι το τρίτο παιχνίδι που κρίνεται στο τελευταίο σουτ, αλλά μάθαμε από τα δυο προηγούμενα και κάναμε κάτι διαφορετικό σήμερα. Είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε και τώρα κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι αλλά θα προετοιμαστούμε καλύτερα γιατί προερχόμαστε από νίκη»

Ντίνος Καλαμπάκος

‘Θα κάνουμε ένα μεγάλο καλό στους πολίτες της Αμαλιάδας γιατί δεν θα χρειαστεί να πάνε στο Νοσοκομείο για τσεκ-απ! Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι που εξελίχθηκε σε γκραν-γκινιόλ. Ευτυχώς όμως δεν το χάσαμε όπως τα δύο προηγούμενα. Σήμερα σταθήκαμε τυχεροί. Έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι πάση θυσία. Στο δεύτερο ημίχρονο, κάναμε κάποιες βλακείες, ενώ τα είχαμε πει όλη τη εβδομάδα, είχαμε και τον Μπράουν που βγήκε με τα φάουλ, ευτυχώς όμως βοήθησαν και οι Έλληνες παίκτες και ο νέος παίκτης που ήρθε (Ντεβ. Πόλλαρντ) και δόξα το Θεό κερδίσαμε. Συγχαρητήρια και στα παιδιά του Λαυρίου, έπαιξαν έξυπνο παιχνίδι και μου έκανε εντύπωση που το Λαύριο είναι μια μεγάλη παρέα και αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Ευτυχώς για εμάς κερδίσαμε και ευτυχώς υπάρχει αύριο».